Kaj izbrati: vinil ali laminat?
- On 24.04. 2020
Tako laminat kot vinil imata svoje značilne prednosti in slabosti, zato je potrebno pred dokončno odločitvijo pretehtati njune ključne lastnostni in značilnosti. Za lažjo odločitev smo na enem mestu povzeli bistvene, da si boste lažje ustvarili celostno sliko in da vam olajšamo odločitev.
Vinil je zelo priljubljena talna obloga zaradi več razlogov. Je cenovno ugodnejši od parketa in je zelo primerna izbira za prostore z večjo obremenitvijo. Odličen je zaradi svojih vodoodpornih lastnostih, poleg tega pa obstaja v veliko različicah in z različnimi vzorci za vse okuse, celo v imitacijah, ki spominjajo na parket.
Vinil: vodoodporen in antibakterijski
V primerjavi z laminatom je spodnji sloj vinilne talne obloge bolj zaščiten pred vlago, saj je vinilna talna obloga sestavljena iz vodoodpornega materiala. Vinil je tudi antibakterijski, kar pomeni, da preprečuje zadrževanje bakterij in mikrobov. Primeren je tudi za alergike. Zaradi svoje mehkobe in elastičnosti je nežen so sklepov in zagotavlja maksimalno bivalno udobje. Vinil se lahko polaga tudi v kopalnice, pri čemer je potrebno izbrati ustrezno lepilo ter narediti hidroizolacijo.
Laminat je sestavljen tako, da vsebuje določeno količino lesa, kar je njegova pomanjkljivost, saj ob prisotnosti vlage nabrekne in je neprimeren za uporabo v določenih prostorih, kot je na primer kopalnica. Ena izmed njegovih prednosti je, da je enostaven za namestitev in za odstranjevanje.
Tudi z vidika vzdrževanja ima prednost vinil, saj je izredno enostaven za čiščenje. Poleg tega ima v primerjavi z laminatom boljšo zvočno izolacijo, ki prekosi mnoge druge talne obloge. Je tudi toplejši od laminata.
Na kaj biti pozoren pri izbiri vinila?
Najbolj pomemben dejavnik pri izbiri vinila je razred obrabe oz. debelina obrabnega sloja, od česar je odvisna tudi končna cena. Na življenjsko dobo vinila vplivajo različni dejavniki, kot so mesto vgradnje, stopnja obrabe in način vzdrževanja. V splošnem velja, da je vinil zelo odporen, v nasprotju s parketom in laminatom pa ima tudi vodoodporne lastnosti.
Med njegove omejitve uvrščamo predvsem občutljivost na temperaturne razlike in občutljivost na neposredno izpostavljenost soncu, saj se lahko plošče pod vplivom toplote raztezajo, kar je še posebej izrazito pri temnem vinilu. Učinek je mogoče omiliti s senčenjem in ustreznimi presledki oz. dilatacijami, ki se naredijo zaradi predvidenega raztezanja oz. krčenja.
Posebnost: vinil s podložno gumo
Priporočamo vam izbiro vinila s podložno gumo za plavajoče polaganje, ki vam omogoča izjemno enostavno in hitro polaganje, poleg tega pa še dodatno nadgradi zvočno, izravnalno ter toplotnoizolacijsko funkcijo vinila. Z izbiro te rešitve prihranite pri nakupu podložne pene, ki jo je drugače priporočljivo pred polaganjem dati pod vinil.
Vinil s podložno gumo je namenjen tudi polaganju direktno na keramiko ali katero drugo talno oblogo, saj se guma lepo prilagodi morebitnim manjšim razpokam (do 5 mm širine/globine).
Kaj pa ftalati?
Ftalati so snovi, ki jih potrebujejo pri proizvodnji PVC-ja, iz katerega so izdelane vinilne talne obloge. Glede ftalatatov na splošno velja, da so škodljivi za zdravje, vendar je potrebno upoštevati, da je EU močno zaostrila zakonodajo in standarde na tem področju, zato se v sodobnem času uporabljajo izključno dovoljeni ftalati, ki niso škodljivi. Vsi vinili so testirani in na podlagi testov se izdelki klasificirajo v razrede od A do C, pri čemer vinili iz naše ponudbe spadajo v razred A+ (brez ftalatov, standard – EN 14372:2004).
0 Comments