Kaj morate vedeti, preden se odločite za parket
- On 26.04. 2020
Lesena tla oziroma parket so ena od brezčasnih odločitev, ki se poda v vsak dom, pa tudi v poslovne prostore, ki jih obogati in vanje vnaša prijetno, bolj domačno vzdušje. Parket je ena izmed redkih talnih oblog, ki jo je mogoče obnoviti, zato je toliko bolj pomembno, da ga izberete premišljeno. Paleta različnih tipov parketa je zelo široka, zato smo vam za lažjo odločitev pripravili nekaj smernic ter na enem mestu povzeli različne opcije in možnosti, ki so vam na voljo.
Raznolike lastnosti parketa
Lastnosti različnih vrst parketov so si med seboj zelo različne, saj so odvisne predvsem od drevesne vrste, iz katere je parket izdelan. Vsaka med njimi ima edinstvene lastnosti in določene prednosti, zato lahko izbiro prilagodite tipu prostora, celotnemu videzu, vašim željam in namembnosti.
Popularne vrste parketa
Med najpopularnejše vrste parketov se umeščajo hrast,oreh, javor, češnja, macesen, med bolj eksotičnimi vrstami parketa pa bambus, dussie, teak parket … Med omenjenimi zaradi svojih izjemnih lastnosti trdnosti in vzdržljivosti prednjači hrast, ki velja za eno najbolj odpornih vrst lesa.
Masivni ali gotovi parket?
Izjemno pomembna lastnost pri odločitvi je toplotna upornost lesa. Če boste imeli neogrevana tla, je primernejša odločitev za masivni parket, saj zagotavlja večjo toplotno izolativnost ter ima izredno dolgo življenjsko dobo in se ga lahko večkrat obnavlja in brusi. Edina slabost masivnega parketa v primerjavi z večslojnimi gotovimi parketi je večje delovanje lesa, kar lahko pri večjih temperaturnih spremembah povzroča nastanek špranj med deskami.
Trend na področju izbire parketa je gotovi parket, ki omogoča možnost polaganja na klik brez lepljenja ter tako omogoča bistveno krajši čas izvedbe. Gotovi parket je optimalna izbira pri polaganju na tla s talnim gretjem, saj je ta tip parketa zaradi svoje sestave izjemno stabilen in elastičen.
Dvoslojni parket je sestavljen iz zgornjega sloja masivnega lesa debeline 2,5–4 mm. Spodnja plošča pri kvalitetnejših dvoslojnih parketih je vezana brezova plošča, ki je tudi cenovno 1x dražja od ostalih podlog (kot so na primer smrekov masiven les, hrastov masiven les, hdf plošča). Taki parketi imajo približno 20–40 % višjo ceno, vendar prinašajo tudi bistvene prednosti, kot so manjše delovanje, manjša odstopanja in s tem manjše reže zaradi delovanja lesa ter boljša prevodnost talnega gretja. Dvoslojni gotovi parket je najboljši parket za talno gretje.
Troslojni parket je sestavljen iz treh plasti, in sicer iz zgornjega sloja plemenitega lesa, srednjega sloja iz smrekovih deščic ter spodnjega sloja furnirja iz smrekovega lesa. Namenjen je predvsem za polaganje na večjih objektih, kot so stanovanja, hoteli in poslovni prostori. Odlikujeta ga nižja cena in možnost hitrega plavajočega polaganja.
Troslojni parket (panelni parket) je malo manj primeren za polaganje na talno gretje od dvoslojnega gotovega parketa, saj je večji izolator in slabše prevaja toploto. Prav tako je delovanje parketa večje, zato je dimenzijsko manj stabilen od dvoslojnega gotovega parketa s spodnjim slojem iz vezane brezove plošče.
Vrhnja plast parketa igra pomembno vlogo pri ceni
Glede na zgornji sloj masive in spodnje podlage ločimo dva ranga parketa, saj debelina vrhnje plasti parketa in kakovost spodnje podlage, od katere sta odvisna delovanje parketa in prevodnost talnega gretja, zvišujeta ceno parketa. Parket z vrhnjo plastjo 1–2 mm imajo slabši gotovi parketi, ki so običajno iz smrekove ali mdf podlage, medtem ko ima kakovosten parket vrhnjo plastjo plemenitega lesa debeline 3–5 mm. Sem sodijo parketi, namenjeni specializirani prodaji, ki imajo tudi daljšo garancijo.
Je bolje izbrati oljen ali UV parket?
Obe izbiri prinašata edinstvene prednosti in slabosti. Oljen parket je bolj naravnega videza, enostavneje je popravljati morebitne praske, najbolje pa je izbrati olje, ki vsebuje tudi vosek, saj je tak parket bolj odporen in vzdržljiv. Potrebno se je zavedati, da oljen parket zahteva nekoliko več vzdrževanja in ga je potrebno na dve do tri leta osvežiti.
UV-oljen parket je izredno obstojen ter zahteva minimalno čiščenja in vzdrževanja. Ohranja zelo naraven mat videz in ustvarja prijeten videz katerega koli prostora. Je izredno hvaležen za uporabo in vzdrževanje, zato postaja vse bolj priljubljena izbira.
Ta tip parketa je prava izbira tudi v kuhinji, saj sta lak ali olje zapečena/posušena na parket z UV svetlobo, kar zagotavlja največjo možno stopnjo zaščite površine. UV-olje je kar v 60 odstotkih sestavljeno iz obnovljivih naravnih surovin. Ta tip parketa ni potrebno obnavljati in tudi madeži od kuhanja ali vina se ne vpijejo skozi UV lak ali UV olje.
0 Comments